Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ШАНОВНІ ВІДВІДУВАЧІ СУДУ!
Законом України «Про доступ до судових рішень» від 22 грудня 2005 року передбачено, що кожен має право на доступ до судових рішень. Це право забезпечується офіційним оприлюдненням судових рішень на веб-порталі судової влади України за адресою в мережі Інтернет: www.reyestr.court.gov.ua.
Єдиний державний реєстр судових рішень є автоматизованою системою збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень. До Реєстру мають вноситись усі письмові рішення судів загальної юрисдикції - у цивільних, адміністративних, господарських, кримінальних справах, а також у справах про адміністративні правопорушення. Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безкоштовного цілодобового доступу; користувачам надаються можливості пошуку, перегляду, копіювання та роздрукування судових рішень або їхніх частин. Для того, щоб ознайомитися з потрібним Вам рішенням, необхідно зайти на офіційний веб-портал судової влади за адресою в Інтернеті www. court.gov.ua і натиснути зліва зверху кнопку або ж відразу набрати адресу: www.reyestr.court.gov.ua. Ви потрапите на сторінку Єдиного державного реєстру судових рішень. За допомогою цієї сторінки можна проводити пошук судових рішень за: 1) словами з тексту судового рішення; 2) місцезнаходженням і найменуванням суду; 3) прізвищами та ініціалами суддів; 4) реквізитами судової справи: - номером справи, - датою (періодом) її надходження до суду; 5) реквізитами судового рішення: - датою (періодом) ухвалення, - реєстраційним номером у Єдиному державному реєстрі, - формою судочинства (адміністративна, господарська, кримінальна, цивільна, справи про адміністративні правопорушення), - формою судового рішення (вирок, постанова, рішення, судовий наказ, ухвала, окрема ухвала); 6) статусом сторін у справі: - державний орган, державне підприємство, установа, організація; - юридична особа; - фізична особа.
Особам, які беруть (брали) участь у справі, забезпечується доступ до судових рішень у їхній справі в порядку, встановленому процесуальним законом.
Відповідно до Закону України «Про доступ до судових рішень» особа, яка не брала участі у справі, якщо ухвалене у цій справі судове рішення без посередньо стосується її прав, свобод, інтересів чи обов’язків, має право на:
1) доступ до матеріалів справи;
2) ознайомлення з судовим рішенням у повному обсязі;
3) отримання копії рішення, що виготовлена апаратом суду;
4) виготовлення копії рішення самостійно за допомогою власних технічних засобів в приміщенні суду.
Щоб реалізувати це право, потрібно звернутися до апарату суду з письмовою заявою. Заява повинна містити обґрунтування, чому саме особа вважає, що судове рішення безпосередньо стосується її прав, свобод, інтересів чи обов’язків. Така заява розглядається відповідальною службовою особою апарату суду невідкладно, а у випадках, коли розгляд потребує додаткового вивчення, - протягом трьох робочих днів. У разі виготовлення копії судового рішення апаратом суду таку копію засвідчує відповідальна службова особа своїм підписом та печаткою суду із за значенням дати.
Бланк заяви. (При підготовці заяви найбільше уваги слід приділити обґрунтуванню того, що рішення безпосередньо стосується інтересів даної особи, - і доводи повинні бути переконливими. Необов‘язково вказувати усі реквізити потрібного судового рішення, треба вказати лише ті, що відомі заявникові. Але їх має бути достатньо, щоб службовець апарату суду зміг знайти відповідне судове рішення. У разі подання заяви представником необхідно додати документ, який підтверджує повноваження представника.)
Відповідальна службова особа апарату суду розглядає заяву невідкладно, а у випадках, коли розгляд потребує додаткового вивчення, - протягом трьох робочих днів. У разі задоволення заяви до відповідного журналу про це вноситься запис із зазначенням відомостей про особу, яка звернулася з цією заявою (письмового рішення про задоволення заяви закон не вимагає).
У разі виготовлення копії судового рішення апаратом суду, такий документ повинен засвідчуватися відповідальним службовцем та печаткою суду із зазначенням дати. Копія видається за плату - 1 грн. за кожен аркуш копії (підпункт «5» пункту 4 ч. 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір»).
Службова особа апарату суду відмовляє у доступі до судового рішення лише у разі, якщо:
1) заявник не має процесуальної дієздатності або від його імені звернулася особа, яка не має на те відповідних повноважень;
2) матеріали справи передані до іншого суду чи на зберігання до державної архівної установи;
3) судове рішення безпосередньо не стосується прав, свобод, інтересів чи обов’язків заявника.
У доступі до судового рішення не може бути відмовлено заявнику, стосовно якого судом вжито заходів щодо забезпечення позову або запобіжні заходи.
У разі відмови в доступі службова особа апарату суду видає вмотивоване письмове рішення про таку відмову із зазначенням порядку його оскарження.
Надання дозволу на доступ до судового рішення або відмова у цьому можуть бути оскаржені до голови суду або через подання адміністративного позову до суду за правилами адміністративного судочинства.